Yazılım ile ilgili notlar

Çözdüğüm problemleri ve bu yolda öğrendiklerimi yazıyorum. - “Söz uçar, yazı kalır”

Twitter Blog Duyurucu

13/05/2020 tarihinde eklendi

Blog’a her yazı ekledikten sonra Twitter’dan duyuru yapıyorum. Bu işi hızlıca nasıl otomatize edebilirim diye düşündüm. Cevabını da bir yazı olarak paylaşıp, serverless teknolojilerle neler yapılabileceğine ve az zamanda çok iş çıkarılabildiğine vurgu yapmak istedim.

Announcement unsplash-logoFotoğraf Unsplash’ta Jeremy Yap’a aittir.

Amaç

Blog’um netlify üzerinde host ediliyor, bunun detaylarını başka bir yazıda paylaşmıştım. Kodlar github’da duruyor. İstiyorum ki, blog’a her yeni yazı eklendiğinde, twitter’dan otomatik olarak duyurusunu yapayım. Bu iş için fazla vakit harcamak istemiyorum, kafamda kabaca bir plan var:

Tetikleme

Yukarıda bahsettiğim sürecin tetikleyicisi olan Netlify bildiriminin detayına bakmak için hookbin.com üzerinden kendime bir endpoint oluşturdum ve bunu Netlify’daki bildirime ekledim:

netlify-notification-setup

Netlify’dan nasıl bir bildirim geldiğini görmek için github repo’ma bir commit push’ladım ve hookbin.com‘daki sayfayı yenileyip gelen HTTP POST isteğinin içeriğini gördüm:

Biraz tıraşladım, ihtiyacım olan sadece commit_ref aslında

{
 "state": "ready",
 "url": "https://blog.selcukcihan.com",
 "commit_ref": "b623b20cef5068651f3c622fc7f38715c65b0cdf",
 "branch": "master",
 "commit_url": "https://github.com/selcukcihan/defter/commit/b623b20cef5068651f3c622fc7f38715c65b0cdf",
 "committer": "selcukcihan",
 "manual_deploy": false
}

Buna ek olarak, netlify JWT token‘ı HTTP header‘ı ile gönderiyor. Kullandıkları alan x-webhook-signature. Bunu API Gateway üzerinde authentication yaparken kullanacağım.

APIGateway

Lambda’yı bir REST API olarak açmanın en kolay yolu API Gateway. API Gateway entegrasyonunda en kritik nokta authentication. Eğer gelen istekleri olduğu gibi kabul edersem, endpoint‘imi öğrenen herkes POST yapabilir ki bunu istemem 😄 Bu yüzden API Gateway’i JWT ile koruyacağım. API Gateway authentication yaptıktan sonra, gelen isteği Lambda’ya aktaracak. Bunu yaparken Lambda’yı senkron olarak tetikleyecek. Yani Lambda işini yaparken, API Gateway onu bekleyecek. Lambda senkron olarak tetiklendiğinde, mükerrer çalışma ihtimali olmuyor (tabi netlify aynı bildirimi birden fazla kez yaparsa o zaman mükerrer çalışır, o durumu görmezden geleceğim).

API Gateway’de custom authorizer ile gelen JWT token‘ının validasyonunu yapıp, gerekli çalıştırma iznini vereceğim. JWT token validasyon kodunu şuradan buldum, bunu kullanacağım.

Lambda

Authentication kısmını başarıyla geçen istek, lambda’ya hiç değiştirilmeden iletilecek ve yukarıda örneğini verdiğim türden bir event‘i işlememiz gerekecek. Yapmamız gereken iki temel iş var:

GitHub API v3

Elimizde bir commit_ref var, bunu kullanarak GitHub API üzerinden bu committeki dosyaları çekeceğiz. Bunun için elbette GitHub’a kendimizi authenticate etmeliyiz, tıpkı Twitter’a yapacağımız gibi. Bir personal access token ürettim, nasıl yapılacağını güzelce anlatmışlar. Çekeceğimiz URI https://api.github.com/repos/selcukcihan/defter/commits/b0e604b7820bc77a03ec2f4c24503a8c1ea21724 Tabi sondaki commit hash’i her istekte değişecek, ilgili commit_ref‘i kullanacağız.

Gelen cevapta files alanı bizi ilgilendiriyor.

İhtiyacım olmayan alanları tıraşladım, ama gelen cevap şuna benziyor

{
 "files": [
  {
   "sha": "34760e92bbfa06bff8681da09175e7f527e99ed4",
   "filename": "content/bulut-bilisim/s3-puf-noktalar.md",
   "status": "added",
   "raw_url": "https://github.com/selcukcihan/defter/raw/b0e604b7820bc77a03ec2f4c24503a8c1ea21724/content/bulut-bilisim/s3-puf-noktalar.md"
  }
 ]
}

Eğer content/ altında .md uzantılı bir dosya added statüsünde ise, bir tweet atacağız!

Twitter API

Twitter API’dan POST statuses/update metodunu kullanacağım. Öncelikle Twitter’da bir developer hesabı açmanız gerekiyor. Daha sonra bir uygulama oluşturup, API key’lerinizi alabilirsiniz.

twitter-api-keys

Twitter API metodunu çağırmak için, twitter-lite adlı client kütüphanesini kullandım.

Netlify ile entegrasyon

Lambda’nın ortam değişkenlerine ilgili key‘lerin hepsini yükledim:

Uygulamayı yarn deploy komutu ile deploy ettim. Her şey hazır, AWS API Gateway endpoint‘imin adresini aldım ve bir adet JWT secret‘ı ile Netlify’daki bildirim ayarına ekledim.

Test

Gerçek hesabımdaki testi henüz yapmadım, birazdan bu yazıyı commit‘leyip github’a attıktan sonra göreceğiz bakalım 😄

Bütün bu blog yazısı ve uygulamayı yazmam yaklaşık 150 dakikamı aldı. Bir blog yazısını Twitter’dan duyurmak 1 dakikamı alıyor olsa, 150. yazıdan sonra kâra geçmiş olacağım, verimlilik açısından çok da mantıklı bir iş yapmamış olabilirim 😄